Opanuj się! Jaki wpływ na zdrowie ma stres? #2- stres a hormony

stres a hormonyKolejnym wpisem z cyklu tych dedykowanych negatywnym skutkom długotrwałej kumulacji stresu, wyjaśniamy zależność: stres a hormony.

Zanim postaramy się wyjaśnić wpływ stresu na poszczególne układy naszego ciała, zacznijmy jednak od tego czym tak naprawdę jest ten stres i do czego jest nam potrzebny.

Definicja stresu jest następująca: „dynamiczna reakcja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji, charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej”. Brzmi dość skomplikowanie. W rzeczywistości to co się dzieje w naszym organizmie to niezwykle złożony proces psycho – fizyczny. Towarzyszy mu wiele reakcji chemicznych, wpływających między innymi na gospodarkę hormonalną.

 

Stres a hormony- adrenalina i kortyzol

Stres stymuluje głównie wytwarzanie adrenaliny oraz kortyzolu. Ten pierwszy wydzielany jest w dużych ilościach w nagłej, niespodziewanej sytuacji stresowej, czasem zwany hormonem strachu, walki lub ucieczki. To dzięki niemu w krótkiej chwili jesteśmy w stanie wykonać niemożliwy w normalnych warunkach wysiłek fizyczny. Jako przykład często podaje się przypadek kobiety, która aby ratować swe dziecko, uniosła samodzielnie samochód. Niezwykłe prawda! Nasz organizm może jednak w ten sposób funkcjonować jedynie krótką chwilę, po czym musi wrócić do równowagi.

Kortyzol to drugi hormon, zwany także hormonem stresu, którego poziom wzrasta pod wpływem sytuacji stresowych. Jest on w naszym przypadku szczególnie ważny. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach mamy jednak częściej do czynienia z długotrwałym stresem psychicznym, którego skutki są dla naszego organizmu bardzo destrukcyjne. Ponieważ są rozłożone w czasie, to na początku często ich nie zauważamy lub po prostu bagatelizujemy.

Podwyższony poziom kortyzolu działa na nasz organizm niekorzystnie, między innymi dlatego, że:

  • wpływa negatywnie na budowę białka, a w dużych ilościach powoduje wręcz rozpad włókien mięśniowych,
  • wpływa na pracę wątroby,
  • powoduje zwężenie naczyń krwionośnych,
  • wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

W nadmiarze powoduje jeszcze wiele innych negatywnych reakcji w naszym ciele, o których można by pewnie napisać nie jedną książkę.

Okazuje się jednak, że:

  • Muzykoterapia, relaks, medytacja
  • Regularny taniec
  • Śmiech i doświadczanie radości
  • Odpowiednia suplementacja magnezem
  • ODPOWIEDNIA DIETA
  • MASAŻ

powodują znaczną redukcję poziomu kortyzolu i przez to negatywne skutki jego działania. Są to oczywiście przykładowe metody redukcji negatywnego oddziaływania nadmiernej ilości kortyzolu. Każdy z nas ma własne sposoby odpoczynku i radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem. Chodzi o to aby znaleźć chwilę czasu dla siebie i regularnie robić coś co sprawia nam prawdziwą radość i oczywiście przynosi korzyść dla naszego organizmu.

Tylko wtedy jest szansa na zachowanie równowagi w naszym ciele. Równowaga zaś jest tożsama z odczuwaniem zdrowia i dobrego samopoczucia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments