Leczenie kompulsywnego objadania się – na czym to polega?

leczenie kompulsywnego objadania się Białystok

 

Spis treści


Jedzenie zazwyczaj kojarzy się z przyjemnymi chwilami – z celebrowaniem ważnych wydarzeń w życiu oraz ze spędzaniem czasu z bliskimi osobami, zatem niesie z sobą pozytywne emocje. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy stanowi ono sposób na poprawę samopoczucia w trudnych momentach. Takie podejście może doprowadzić do występowania napadów objadania się. Uczucie euforii po spożyciu dużych ilości jedzenia szybko ustępuje jednak poczuciu winy, pojawia się wstyd, a nawet obrzydzenie do samego siebie. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak walczyć z tym zaburzeniem odżywiania.

Kompulsywne objadanie się – rozpoznanie

Osoby zmagające się z tym problemem często cierpią w samotności, gdyż obawiają się reakcji otoczenia. Warto jednak poprosić o pomoc, ponieważ długofalowe skutki epizodów objadania się dotykają zarówno psychiki, jak i zdrowia fizycznego. Aby rozpoznać to zaburzenie, należy przyjrzeć się jego charakterystyce. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z:

  • brakiem kontroli nad jedzeniem – osoba zaburzona nie jest w stanie zahamować procesu konsumpcji, przyjmuje pokarmy bardzo szybko, a na ewentualne próby jej powstrzymania może nawet reagować agresją;
  • powiązaniem jedzenia z emocjami – potrzeba spożywania posiłków pojawia się niezależnie od faktycznego zaspokojenia głodu, a wynika z odczuwania intensywnych emocji, na przykład stresu czy smutku;
  • obsesyjnym myśleniem o jedzeniu – Pacjent tkwi w błędnym kole, ponieważ po każdym napadzie odczuwa wyrzuty sumienia, w wyniku czego może narzucać sobie restrykcyjne zasady żywieniowe; trudności z przestrzeganiem diety traktuje natomiast jako osobistą porażkę;
  • niezdrowym odżywianiem – osoby zmagające się z tym problemem w chwilach słabości zazwyczaj sięgają po wysokoprzetworzone pokarmy i jedzą aż do osiągnięcia niekomfortowego uczucia pełności; epizody pojawiają się w różnych porach dnia i nocy, co przekłada się na nieregularne jedzenie, a to z kolei niesie z sobą różne dolegliwości układu pokarmowego i nadmierny wzrost masy ciała.

Kompulsywne objadanie się ma również związek ze skrajnym myśleniem – napady jedzenia często poprzedzone są głodówkami w myśl zasady „wszystko albo nic”. Taki schemat postępowania uniemożliwia stosowanie zbilansowanej diety.

Jak walczyć z kompulsywnym objadaniem się?

W procesie wychodzenia z zaburzeń odżywiania ważną rolę odgrywa cały szereg czynników. Kompleksowe wsparcie może zapewnić specjalista z zakresu psychodietetyki, gdyż dziedzina ta łączy w sobie psychologię i dietetykę. Praca z Pacjentem zakłada wówczas:

  • wypracowanie zdrowych mechanizmów radzenia sobie z trudnymi emocjami,
  • zmianę sposobu myślenia o jedzeniu,
  • skorygowanie zaburzonego obrazu własnego ciała,
  • rozpoznanie przyczyny dotychczasowych problemów,
  • naukę tworzenia zbilansowanego jadłospisu, który pomoże w utrwaleniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Istotne jest również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie się często izolują się od otoczenia ze względu na obawę przed tym, że ktoś odkryje ich problem. Samotność wpływa jednak na obniżenie samopoczucia, co sprzyja rozwojowi zaburzeń.

Pomoc psychodietetyka w gabinecie Holistic

Jeśli czujesz, że Twoja relacja z jedzeniem nie jest prawidłowa, możesz uzyskać profesjonalne wsparcie w naszym gabinecie w Białymstoku. Otrzymasz u nas akceptację i zrozumienie, a także merytoryczną edukację żywieniową. Psychodietetyk pomoże Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem oraz zapewni cenną motywację w procesie walki z zaburzeniami odżywiania. Zapraszamy do umówienia się na wizytę w dogodnym terminie.


 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czym jest kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się to zaburzenie odżywiania, charakteryzujące się brakiem kontroli nad jedzeniem, obsesyjnym myśleniem o jedzeniu, powiązaniem jedzenia z emocjami oraz niezdrowym odżywianiem. Osoby z tym problemem zazwyczaj jedzą dużo i szybko, niezależnie od faktycznego uczucia głodu, a po spożyciu pokarmu odczuwają poczucie winy, wstyd i obrzydzenie do siebie.

Jakie są objawy kompulsywnego objadania się?

Objawy kompulsywnego objadania się to brak kontroli nad jedzeniem, potrzeba jedzenia niezależnie od faktycznego uczucia głodu, obsesyjne myślenie o jedzeniu oraz niezdrowe odżywianie. Osoby z tym zaburzeniem często spożywają pokarmy bardzo szybko, do osiągnięcia niekomfortowego uczucia pełności, a po spożyciu czują wyrzuty sumienia, wstyd i obrzydzenie do siebie.

Jak walczyć z kompulsywnym objadaniem się?

Leczenie kompulsywnego objadania się powinno obejmować wsparcie psychodietetyka, który pomoże w wypracowaniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie z trudnymi emocjami, zmianie sposobu myślenia o jedzeniu, skorygowaniu zaburzonego obrazu własnego ciała, rozpoznaniu przyczyn problemów oraz nauce tworzenia zbilansowanego jadłospisu. Ważne jest również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół.

Jakie skutki niesie ze sobą kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się ma negatywne skutki zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Długotrwałe epizody objadania się mogą prowadzić do różnych dolegliwości układu pokarmowego, nadmiernego wzrostu masy ciała, a także powodować poczucie winy, wstyd i obrzydzenie do siebie.

Jakie wsparcie mogę otrzymać w gabinecie Holistic w Białymstoku?

W gabinecie Holistic w Białymstoku możesz otrzymać profesjonalne wsparcie psychodietetyka, który pomoże Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Oferujemy akceptację, zrozumienie, merytoryczną edukację żywieniową oraz cenną motywację w procesie walki z zaburzeniami odżywiania.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments