Objadanie się jako reakcja na intensywne emocje – pomoc psychodietetyka z Białegostoku

Spis treści


W życiu każdego z nas zdarzają się trudne momenty, które powodują stres, smutek czy złość. Ważne jest wówczas wypracowanie efektywnych sposobów na radzenie sobie z tymi emocjami. Niestety część osób w takich sytuacjach sięga po utrwalone szkodliwe mechanizmy, zapewniające jedynie chwilową ulgę i przekładające się na wyrzuty sumienia czy inne negatywne skutki. Mowa tu między innymi o objadaniu się. Powtarzające się epizody objadania stanowią wskazanie do skorzystania ze specjalistycznej pomocy. Profesjonalne wsparcie otrzymasz w naszym gabinecie Holistic, gdzie zajmujemy się szeroko pojętą psychodietetyką.

Na czym polega kompulsywne objadanie się?

Jest to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się występowaniem intensywnej potrzeby jedzenia pomimo braku fizycznego głodu. Podczas takich napadów dochodzi do niekontrolowanego przyjmowania dużych ilości kalorii, najczęściej poprzez spożywanie produktów wysokoprzetworzonych. Epizody te mają zazwyczaj związek z odczuwaniem trudnych emocji, takich jak stres czy smutek, a jedzenie niesie z sobą stan euforyczny. Mogą one również stanowić formę nagrody – wówczas osoba zaburzona postrzega jedzenie jako sposób celebrowania różnych osiągnięć życiowych. Jeśli wymyka się to spod kontroli i występuje zbyt często, pojawia się zakłopotanie, a nawet obrzydzenie do samego siebie. Wyrzuty sumienia wynikające ze spożycia nadmiernych ilości kalorii często prowadzą natomiast do narzucania sobie restrykcyjnych diet, które mają zapobiec przybieraniu na wadze po epizodzie objadania się. Głód fizyczny w połączeniu z doświadczaniem negatywnych emocji powoduje kolejne napady, a Pacjentowi trudno jest przerwać błędne koło.

Jakie są skutki kompulsywnego objadania się?

Epizody objadania się niosą z sobą konsekwencje powiązane zarówno z psychiką, jak i ze stanem fizycznym organizmu. Nieleczone uzależnienie od jedzenia może prowadzić do takich skutków jak:

  • samotność wynikająca z izolowania się od znajomych i rodziny – osoby z opisywanym zaburzeniem odżywiania często jedzą w samotności, wstydzą się swoich problemów, obawiają się, że zostaną przyłapani, dlatego unikają uczestniczenia w życiu społecznym;
  • niska samoocena – Pacjent odczuwa wyrzuty sumienia, obsesyjnie myśli o jedzeniu oraz utożsamia swoje poczucie własnej wartości z kwestią przestrzegania diety, a epizody objadania się traktuje jako dotkliwą osobistą porażkę;
  • nadwaga/otyłość – gdy częstotliwość napadów wzrasta, zwiększa się także masa ciała; nadmierna waga niesie z sobą natomiast zwiększone ryzyko chorób, takich jak cukrzyca;
  • dolegliwości układu pokarmowego – epizody objadania się, podczas których Pacjent przyjmuje duże ilości niezdrowych pokarmów, stanowią obciążenie dla żołądka oraz dla jelit, co przekłada się na liczne dolegliwości obniżające komfort życia.

Konsekwencje są poważne, zatem w przypadku zauważenia u siebie opisywanego problemu nie warto zwlekać ze zgłoszeniem się po pomoc. W procesie walki z tym zaburzeniem odżywiania przyda się wsparcie psychodietetyka.

Gdzie szukać pomocy?

W leczeniu kompulsywnego objadania się ważną rolę odgrywa wypracowanie zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnym stanem emocjonalnym. Istotna jest zmiana podejścia do jedzenia, przy czym pomaga zrozumienie przyczyny dotychczasowych problemów – taka wiedza umożliwia wychwytywanie błędnych schematów myślenia i postępowania. Znaczenie ma także wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które pozwolą odzyskać kontrolę nad jedzeniem oraz przełożą się na lepsze samopoczucie. Psychodietetyk pomoże zarówno zmienić sposób myślenia, jak też zaplanować zbilansowaną dietę, gdyż dziedzina ta stanowi połączenie psychologii i dietetyki. Osoby z Białegostoku i okolic, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem się, zapraszamy do odwiedzenia naszego gabinetu Holistic w celu uzyskania profesjonalnego, kompleksowego wsparcia.


 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Co to jest kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się intensywną potrzebą jedzenia pomimo braku fizycznego głodu. Osoba z tym zaburzeniem często spożywa duże ilości wysokokalorycznych produktów, szczególnie w stresujących lub smutnych sytuacjach, co przynosi chwilowe uczucie euforii.

Jakie są skutki kompulsywnego objadania się?

Kompulsywne objadanie się prowadzi do negatywnych skutków zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Mogą to być między innymi samotność, niska samoocena, nadwaga lub otyłość, a także dolegliwości układu pokarmowego.

Czy kompulsywne objadanie się jest powiązane z emocjami?

Tak, kompulsywne objadanie się często wiąże się z odczuwaniem trudnych emocji, takich jak stres czy smutek. Jedzenie staje się formą radzenia sobie z tymi emocjami, dostarczając chwilowej ulgi.

Czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyka to dziedzina, która łączy elementy psychologii i dietetyki. Psychodietetyk pomaga pacjentom zrozumieć i zmienić ich sposób myślenia o jedzeniu oraz zaplanować zbilansowaną dietę.

Gdzie mogę szukać pomocy w przypadku kompulsywnego objadania się?

Jeśli mieszkasz w Białymstoku lub okolicach, możesz szukać wsparcia w gabinecie Holistic. Tam specjaliści z dziedziny psychodietetyki udzielą Ci profesjonalnej i kompleksowej pomocy w walce z zaburzeniem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments