Psychodietetyka

W gabinecie Holistic zapewniamy naszym Klientom profesjonalną pomoc w zakresie psychodietetyki. To szeroka dziedzina obejmująca zagadnienia dotyczące zarówno dietetyki, jak i psychologii. Współpraca z psychodietetykiem polecana jest przede wszystkim osobom z trudnymi lub wielokrotnymi doświadczeniami z odchudzaniem, które chcą zmienić swoje podejście do diety oraz wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe na stałe.

dietetyczka

Wsparcie psychodietetyka w zwalczaniu różnych problemów żywieniowych

Zaburzenia odżywiania mają podłoże psychiczne, zatem kluczową rolę w procesie wychodzenia z nich odgrywa kompleksowa opieka. W takich sytuacjach warto zgłosić się do specjalisty, który nie tylko nauczy jak komponować odpowiedni, zbilansowany jadłospis, lecz także zapewni pomoc psychologiczną. Wizyta w gabinecie psychodietetyka będzie więc dobrym pomysłem, jeśli zmagamy się z takimi problemami jak:

• kompulsywne objadanie się – to zaburzenie wiąże się z nieprawidłowym podejściem do jedzenia, gdyż wówczas czynność ta staje się sposobem nie na zaspokojenie głodu, lecz na stłumienie emocji, z którymi Pacjent nie jest w stanie sobie poradzić;

• anoreksja – to choroba nazywana również jadłowstrętem psychicznym; charakteryzuje się lękiem przed przybieraniem na wadze oraz dążeniem do osiągnięcia możliwie najniższej masy ciała;

• bulimia – w tym przypadku osoba chora doświadcza częstych epizodów kompulsywnego objadania się, w wyniku czego spożywa dużą ilość jedzenia w krótkim czasie, a następnie prowokuje wymioty, zażywa środki przeczyszczające albo narzuca sobie restrykcyjne ćwiczenia w obawie przed przytyciem;

• ortoreksja – charakteryzuje się obsesyjnym myśleniem o zdrowym odżywianiu, narzucaniem sobie restrykcyjnych zasad żywieniowych oraz unikaniem żywności niezdrowej czy też przygotowywanej przez inne osoby.

Wsparcie specjalisty z dziedziny psychodietetyki przyda się jednak każdej osobie, która chce podejść do procesu utraty wagi w sposób świadomy. Takie podejście pomaga w wypracowaniu zdrowych nawyków, które pozwolą utrzymać prawidłową masę ciała oraz pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie całego organizmu

konsultacja psychodietetyczna

Konsultacje w zakresie psychodietetyki

Jak wspomniano, w przypadku problemów żywieniowych ważną rolę odgrywa nie tylko przygotowanie odpowiedniego jadłospisu, lecz także dotarcie do źródła zaburzeń odżywiania. W trakcie spotkań ze specjalistą osoba zmagająca się z tym problemem może porozmawiać o swoich codziennych trudnościach i wraz z pomocą eksperta zastanowić się nad optymalnymi rozwiązaniami. Psychodietetyk wspiera swojego Pacjenta w procesie zmiany szkodliwych przekonań o jedzeniu oraz o własnym ciele. Zapewnia niezbędną w tej drodze motywację i zrozumienie.

Osoby zainteresowane taką formą współpracy zapraszamy do umówienia się na wizytę w gabinecie Holistic w Białymstoku, gdzie zajmujemy się między innymi psychodietetyką. Uzyskasz u nas edukację żywieniową w przystępnej formie, cenne wsparcie w procesie wychodzenia z zaburzeń odżywiania oraz spersonalizowany plan pracy nad akceptacją swojego ciała i rozpoznawaniem własnych stanów emocjonalnych. Warto skontaktować się z nami telefonicznie, aby ustalić dogodny termin pierwszej konsultacji.

Skontaktuj się z nami

Uzyskaj fachową pomoc i odzyskaj radość z jedzenia!

FAQ

Jak wyglądają napady objadania się u osoby z zaburzeniami odżywiania?

Osoby zmagające się z tym problemem żywieniowym doświadczają nawracających epizodów objadania się, podczas których spożywają w krótkim czasie duże ilości jedzenia. Nie są w stanie kontrolować procesu konsumpcji pomimo zaspokojenia głodu. Po takim epizodzie Pacjent czuje dyskomfort spowodowany nadmierną pełnością, pojawiają się też wyrzuty sumienia związane z przyjętymi kaloriami. Wstyd i stres z tego wynikający prowadzi do kolejnych napadów, gdyż objadanie się stanowi wówczas sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami. W tym błędnym kole pojawia się również obawa, że otoczenie zauważy problem, zatem osoba z takimi zaburzeniami odżywiania zamyka się w sobie i izoluje od znajomych.

Jak walczyć z kompulsywnym objadaniem się?

Przy tym zaburzeniu ważną rolę odgrywa poszukiwanie alternatywnych sposobów radzenia sobie z emocjami. Podczas pracy z psychodietetykiem Pacjent uczy się rozpoznawać własne stany emocjonalne oraz otrzymuje merytoryczną edukację żywieniową. Istotne jest wówczas skupienie się na budowaniu prawidłowej relacji z jedzeniem, aby móc spożywać posiłki zgodnie z oznakami sytości i głodu. Podstawę stanowi również rozpoznanie przyczyny dotychczasowych problemów w celu zaplanowania efektywnej walki z zaburzeniami. W gabinecie specjalisty z zakresu psychodietetyki Pacjent otrzyma zrozumienie oraz cenną motywację w procesie wprowadzania pozytywnych zmian w swoim życiu.

Jakie mogą być skutki zaburzeń odżywiania?

Powikłania zaburzeń odżywiania bywają różne w zależności od rodzaju problemu. W żadnym wypadku nie należy jednak ich lekceważyć. Dieta osób zaburzonych nie jest odpowiednio zbilansowana, co prowadzi do różnych niedoborów w organizmie, skutkujących między innymi anemią, wypadaniem włosów, niewydolnością nerek, brakiem energii oraz zanikiem miesiączki. W przypadku kompulsywnego objadania się często dochodzi do zatruć, problemów trawiennych, uszkodzeń układu pokarmowego oraz do otyłości. Nieleczone zaburzenia odżywiania niekiedy skutkują nawet śmiercią.

Na czym polega leczenie anoreksji?

Anoreksja często wiąże się z niską samooceną i zaburzonym obrazem własnego ciała. Pacjent dąży do osiągnięcia możliwie najniższej wagi, co powoduje ogólne wychudzenie i wyniszczenie. W procesie walki z chorobą należy skupić się nie tylko na stopniowym zwiększaniu masy ciała, lecz także na odpowiedniej psychoterapii. Kompleksowe wsparcie w zakresie psychodietetyki ma duże znaczenie, gdyż pomaga to w wypracowaniu zdrowego podejścia do jedzenia oraz do własnego wyglądu. Pacjent uzyskuje także wiedzę dotyczącą komponowania zbilansowanych posiłków, które umożliwią wyrównanie niedoborów żywieniowych.

Jak leczyć bulimię?

Osoby cierpiące na bulimię obsesyjnie myślą o jedzeniu, co powoduje niepowstrzymane epizody objadania się skutkujące chęcią pozbycia się nadmiernej ilości przyjętych kalorii. Pacjent prowokuje wymioty, stosuje środki przeczyszczające oraz narzuca sobie restrykcyjne diety. W leczeniu bulimii ważną rolę odgrywa więc wypracowanie prawidłowej relacji z jedzeniem. Należy skupić się na akceptacji własnego ciała oraz na zniwelowaniu destrukcyjnych schematów myślowych. Istotne jest także wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety, która pomoże wyrównać niedobory poszczególnych witamin i minerałów.

Nie rozpoznajesz u siebie zaburzeń odżywiania? Chcesz jednak zmienić swoje nawyki na zdrowsze? Sprawdź jak mogę Ci pomóc.

Przejdź do zakładki: usługi dietetyka- współpraca indywidualna.

Kontakt