Psychologiczne podłoże zaburzeń odżywiania


Zaburzenia odżywiania stanowią coraz powszechniejszy problem, który w wielu przypadkach dotyczy młodych ludzi. Osobom zmagającym się z tego rodzaju schorzeniami należy zapewnić kompleksową pomoc obejmującą zarówno przygotowanie zbilansowanej diety, która wpłynie na proces odzyskiwania prawidłowej masy ciała i uzupełniania niedoborów w organizmie, jak też psychoterapię mającą na celu przywrócenie dobrego samopoczucia i równowagi psychicznej. Wsparcie w zakresie wychodzenia z takich zaburzeń można otrzymać w gabinecie psychodietetyka. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, jaką rolę odgrywa właśnie psychika w powstawaniu zaburzeń odżywiania.

Źródła zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania zawsze mają swój początek w głowie. Ich przyczyny bywają jednak zróżnicowane. Wiążą się one między innymi z perfekcjonizmem, niską samooceną, negatywnym obrazem siebie, poczuciem braku kontroli. Do najczęstszych zaburzeń odżywiania zaliczamy:
 • anoreksję – określaną również jako „jadłowstręt psychiczny”; częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a polega na drastycznym ograniczeniu ilości przyjmowanych kalorii w celu
  osiągnięcia możliwie najniższej wagi ciała; niekiedy restrykcyjnej diecie towarzyszy
  również przyjmowanie środków przeczyszczających, prowokowanie wymiotów oraz
  wykonywanie wyczerpujących treningów (anoreksja bulimiczna); osoba chora nie
  zaprzestaje podejmowania tych działań, nawet w przypadku znacznej utraty masy ciała, co
  jest spowodowane zaburzonym obrazem samej siebie – człowiek zmagający się z anoreksją postrzega bowiem swoją sylwetkę jako zbyt grubą, niezależnie od faktycznego stanu;
 • bulimię – źródłem tego schorzenia jest chorobliwy strach przed przytyciem; myśli osoby zaburzonej koncentrują się wokół jedzenia, jednak nie potrafi ona zapanować nad napadami głodu; po takich napadach pojawiają się wyrzuty sumienia, co z kolei skutkuje chęcią szybkiego pozbycia się nadmiaru przyjętych kalorii; chory zaczyna wówczas prowokować wymioty oraz stosować środki przeczyszczające, czy intensywnie ćwiczyć, zdarza się również, że stosuje bardzo restrykcyjne diety bądź głodówki w celu „zrekompensowania sobie” epizodu żarłoczności;
 • kompulsywne objadanie się – w przypadku tego zaburzenia odżywiania mamy do czynienia z niekontrolowanymi napadami głodu, które są ściśle powiązane z doświadczanymi emocjami; osoba chora radzi sobie w ten sposób ze smutkiem, stresem czy złością, a także za pomocą jedzenia celebruje swoje osiągnięcia i inne przyjemne wydarzenia; w trakcie napadów dochodzi do spożywania dużych ilości jedzenia (zwykle wysokokalorycznego i niezdrowego), co skutkuje wyrzutami sumienia, poczuciem obrzydzenia do samego siebie, atakże izolacją od społeczeństwa.

Przyczyny wszystkich wymienionych zaburzeń koncentrują się w obrębie psychiki, gdyż powiązane są z niezdrowym postrzeganiem jedzenia oraz własnego ciała. Mogą stanowić konsekwencję przebytych traum oraz wykształconych nieprawidłowych schematów radzenia sobie z emocjami i różnymi problemami.

Praca nad zaburzeniami odżywiania w obszarze psychologicznym

Wdrożenie zbilansowanej diety, która pomoże zniwelować fizyczne skutki zaburzeń odżywiania takie jak niedobory w organizmie, skrajnie niska lub wysoka masa ciała, dolegliwości układu pokarmowego czy zaburzenia hormonalne), odgrywa bardzo ważną rolę, jednak powinno iść w parze z psychoterapią. Kluczowa jest praca ze specjalistą w celu wypracowania zdrowych nawyków radzenia sobie z codziennymi problemami. Chory musi nauczyć się jeść zgodnie z oznakami sytości i głodu. Istotne jest także skupienie się na wzmacnianiu samooceny, korygowaniu błędnego obrazu swojego ciała oraz na zmniejszaniu lęku przed jedzeniem.

Kompleksowe wsparcie psychodietetyka

Jak zostało wspomniane, psychodietetyk to specjalista, który zapewnia pomoc w zakresie zarówno dietetyki, jak i psychologicznych źródeł problemu. Jego wsparcie często okazuje się istotnym elementem w procesie wychodzenia z zaburzeń odżywiania. Mieszkańców Białegostoku i okolic zapraszamy do umówienia się na wizytę w naszym gabinecie Holistic


 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czym są zaburzenia odżywiania i jakie są ich najczęstsze rodzaje?

Zaburzenia odżywiania to problemy psychiczne, których objawem jest nieprawidłowe podejście do jedzenia i własnego ciała. Najczęstsze rodzaje to anoreksja, bulimia i kompulsywne objadanie się.

Jakie są główne przyczyny zaburzeń odżywiania?

Przyczyny zaburzeń odżywiania są złożone i obejmują czynniki psychologiczne takie jak perfekcjonizm, niska samoocena, negatywny obraz siebie i poczucie braku kontroli.

Jakie są fizyczne skutki zaburzeń odżywiania?

Fizyczne skutki mogą obejmować niedobory w organizmie, skrajnie niską lub wysoką masę ciała, dolegliwości układu pokarmowego oraz zaburzenia hormonalne.

Jakie metody leczenia są stosowane przy zaburzeniach odżywiania?

Leczenie obejmuje zwykle połączenie zbilansowanej diety i psychoterapii, mających na celu wypracowanie zdrowych nawyków oraz radzenie sobie z problemami emocjonalnymi.

Jaką rolę odgrywa psychodietetyk w leczeniu zaburzeń odżywiania?

Psychodietetyk zapewnia wsparcie zarówno w zakresie dietetyki, jak i psychologicznych przyczyn zaburzeń, pomagając w wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i emocjonalnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments