Bardzo wiele mówi się o pozytywnym działaniu masażu na ciało człowieka. Istnieją jednak także przeciwwskazania do masażu, a o tym także powinniśmy pamiętać.
Jeśli chcemy wykorzystać masaż jako formę terapii w swojej chorobie lub poprzez masaż przywrócić równowagę po przebytej już chorobie, to zawsze powinniśmy skonsultować taki fakt z naszym lekarzem prowadzącym. Dotyczy to praktycznie wszystkich chorób (nie tylko tych związanych z układem mięśniowym czy kostnym). Działanie masażu jest bardzo szerokie i ma wpływ na cały nasz organizm.
Główne przeciwwskazania do masażu to:
- Krwotoki lub zagrożenia krwotokiem
- Gorączka, choroby zakaźne
- Ostre stany zapalne
- Choroby skóry, którym towarzyszą pęcherze i przerwania ciągłości skóry
- III i IV stadium choroby Burgera (zakrzepowe, zarostowe zapalenie naczyń)
- Jamistość rdzenia kręgowego
- Zapalenie szpiku kostnego z przetokami
- Łamliwości kości oraz we wczesnych stanach po ich złamaniu
- Owrzodzenia, stany ropne
- Zapalenia żył
- Zaawansowana miażdżyca
- Niewyrównane wady serca
- Występowanie tętniaków
- Okres ciąży (istnieją rodzaje masażu typowe dla kobiet w ciąży)
- Menstruacja
- Choroby nowotworowe (podejście bardzo indywidualne do każdego pacjenta).
Pamiętajmy także o własnych odczuciach podczas masażu. Nasze indywidualne preferencje sprawiają czasem, że nie odbieramy właściwie danego masażu, lub danego masażysty. Zaufanie do terapeuty oraz właściwa współpraca, polegająca na pełnym odprężeniu i poddaniu się terapii, to klucz do sukcesu.
Jeśli nie dotyczą Cię przeciwwskazania do masażu- zapoznaj się z nasza ofertą: masaż w Holistic
Dlaczego jamistość rdzenia kręgowego jest przeciwskazaniem do masażu.
W zaleceniach ogólnych dotyczących przeciwwskazań do wykonania masażu klasycznego, wymienia się właśnie jamistość rdzenia kręgowego. Jamistość rdzenia kręgowego jest to oczywiście choroba neurologiczna, podczas której dochodzi do uszkodzeń rdzenia kręgowego (tworzą się tz. jamy). Masaż jest terapią stosowaną szczególnie często przy schorzeniach kręgosłupa i ze względu na swoją formę, ma duży wpływ na struktury naszego kręgosłupa. Rdzeń kręgowy (jako ważna część ośrodkowego układu nerwowego), znajduje się właśnie w naszym kręgosłupie. Ze względu na silne oddziaływanie masażu na nasz kręgosłup, choroba ta jest w zaleceniach ogólnych przeciwwskazaniem do wykonywania masażu.
Pamiętać należy oczywiście o tym, iż przy występowaniu różnego rodzaju schorzeń, określenie czy dana choroba u konkretnego pacjenta jest przeciwwskazaniem do masażu, powinien określić lekarz specjalista. Taki lekarz, znając dokładnie stan pacjenta, zaawansowanie choroby itp., może w konkretnych przypadkach zalecić wykonanie masażu (lub brak możliwości jego wykonania).