Czy wiesz jaka jest przyczyna przewlekłego stresu?

Każdy z nas zapewne słyszał już o takim zjawisku jak stres przewlekły. Jest to rodzaj stresu, którego zazwyczaj nie dostrzegamy lub bagatelizujemy. Jednak jak się okazuje jest on w dzisiejszych czasach największą przyczyną większości chorób naszego organizmu. W wielu źródłach możemy pozyskać szczegółowe informacje na temat działania stresu przewlekłego na poszczególne układy naszego ciało, oraz negatywne skutki jakie ze sobą niesie. W tym krótkim wpisie chciałbym tylko zwrócić uwagę na to. że ten rodzaj stresu kompletnie zaburza równowagę w naszym organizmie, która przecież jest niezbędna abyśmy byli po prostu zdrowi. Nasze zdrowie jest wręcz uzależnione od pełnej równowagi i właściwego działania wszystkich układów naszego ciała. Stres przewlekły zaburza działanie w zasadzie wszystkich systemów sterujących naszym organizmem. Poprzez zaburzenia w układzie nerwowym, hormonalnym, krwionośnym, trawiennym, odpornościowy, mięśniowym itd. powoli wyniszcza nasz organizm.

Gdzie tkwi problem?

Jeśli wnikniemy głębiej i rozważymy czym jest i gdzie leży przyczyna przewlekłego stresu, wówczas wielu z nas zauważy, że jest to po prostu ukryty, często nie uświadamiany sobie strach. Przyczyn takiego ukrytego strachu jest chyba tyle ilu ludzi na tej planecie :). Możemy się jednak pokusić, by wyłowić kilka głównych.

1. Nadmierny konsumpcjonizm

Współczesny świat daje nam tak wiele możliwości lecz z drugiej strony stawia nas w roli ciągłego konsumenta. Narzuca nam często w sposób bardzo przebiegły wiele potrzeb, powodując przeświadczenie, iż bez danej rzeczy czy usługi nie znajdziemy spokoju i równowagi w naszym życiu. Ciągle do czegoś dążymy i nawet gdy już to coś zdobędziemy, w mgnieniu oka wyznaczamy sobie inny obiekt pożądania i pędzimy by to zdobyć. Cóż, często są to po prostu sztucznie wdrukowane potrzeby. Nie rzadko dowiadujemy się o tym, gdy już je zdobywamy i po pewnym czasie zastanawiamy się, czy faktycznie było warto wkładać w to wszystko tyle wysiłku?

2. Obawa o przyszłość

W dzisiejszym świecie mamy coraz mniejszy problem ze zdobyciem pracy. Zarobki wzrastają, a nasza stopa życiowa jest na coraz wyższym poziomie. A jednak wielu z nas ma w swojej głowie zachowany strach, związany z ryzykiem utraty pracy. Towarzyszy nam lęk o to co będzie w przyszłości, czy sobie poradzimy, czy zapewnimy sobie i swojej rodzinie odpowiednie życie. Takie nieuświadamiane obawy często są przyczyną ukrytego, nieuświadamianego stresu. Jest to też powód, dla którego wielu z nas nie potrafi żyć „pełną piersią”.

3. Potrzeba dominacji

Dominacja i podporządkowanie ponad otwarte serce- to często życiowa ideologia współczesnego człowieka. Być może to trochę kontrowersyjne, ale jest to moim zdaniem ważne zagadnienie. Nasz dzisiejszy świat jest zbudowany właśnie na rywalizacji, próbie podporządkowania sobie innych. Jest to widoczne zwłaszcza w zakładach pracy, szczególnie w dużych korporacjach, gdzie walka o swoje cele, rywalizacja z innymi, stała się czymś normalnym. Tworzymy wizerunek bezwzględnego szefa, kierownika, dyrektora, zapominając, że na każdym z tych stanowisk jest po prostu człowiek. Z drugiej strony osoba, sprawująca takie stanowisko, bardzo często, nie przebierając w środkach, podporządkowuje sobie swoich współpracowników. Zupełnie nie potrafi w inny sposób zarządzać i zachęcać ludzi do pracy, niż stosowanie nakazów i wymagań.

masaż i dietetyka Białystok

Skorzystaj z masażu w wyjątkowej cenie. Tylko do końca lipca obowiązuje specjalna oferta. Czytaj…

Czy wiesz jaka jest Twoja przyczyna przewlekłego stresu?

Tak jak pisałem powyżej przyczyn ukrytego, niewidocznego stresu jest niezliczona ilość. Każdy z nas musi sam odkryć je w sobie (chyba że jesteśmy takimi szczęściarzami, że już to zrobiliśmy lub nigdy nie mieliśmy z nim do czynienia). Dla wielu z nas jest to powolna praca. Wymagająca uważności, odkrywania samego siebie, swych wewnętrznych ograniczeń jak również swoich możliwości i prawdziwej własnej wartości.

Pamiętajmy o tym, że odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne, relaks, radosne i przyjemne chwile dla siebie pomogą nam zniwelować wiele negatywnych skutków tego podstępnego, a wręcz wyniszczającego nasze zdrowie zjawiska.

Więcej na temat przyczyn stresu przeczytasz tu:

Opublikowany przez: Karol Kulesza

Masażysta w Holistic Masaż i Dietetyka.

Miłośnik sportu. Propagator świadomego, aktywnego i zdrowego życia. Zwolennik podejścia holistycznego w patrzeniu na człowieka.

W swej praktyce skupia się na pomocy w odzyskaniu równowagi w ciele i umyśle.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments