Domowy chleb na zakwasie- idealny!

domowy chleb na zakwasieŚwieży domowy chleb na zakwasie posmarowany prawdziwym masłem to wspomnienie z dzieciństwa wielu z nas. Na blogu jest już przepis na chleb żytni razowy (TU), jednak wiele osób wspominało, że jest on dla nich za ciężki. Jeśli macie kłopoty z żołądkiem chleb z dużą ilością mąk pełnoziarnistych, czyli z dużą ilością błonnika, może być dla Was  rzeczywiście ciężkostrawny.

Długo szukałam przepisu na idealny chleb, który odpowiadałby wszystkim, nawet mojemu dziecku. Dlatego postanowiłam się nim podzielić z innymi. W końcu, po wielu próbach zmiany proporcji rożnych mąk, udało mi się bowiem upiec właśnie taki chleb

Jeśli Wam również marzy się taki idealny domowy chleb na zakwasie, dzięki któremu w domu unosi się zapach dzieciństwa, koniecznie wypróbujcie ten przepis. To naprawdę najlepszy chleb, jaki udało mi się upiec.

Domowy chleb na zakwasie (żytni)

Składniki:

  • 3 szklanki mąki żytniej typ 720
  • 2 szklanki mąki żytniej typ 1400
  • 2 szklanki mąki żytniej typ 2000
  • 3 szklanki wody o temperaturze nieco cieplejszej niż pokojowa
  • 1 łyżka soli
  • ok. 400 ml czynnego zakwasu (z wyraźnymi pęcherzykami powietrza)
  • dowolne ziarna: pestki słonecznika, dyni, siemie lniane, itp. (łącznie ok. ¾ szklanki)

Zakwas (czyli ciasto chlebowe odłożone z poprzedniego pieczenia chleba) wyjąć z lodówki, a następnie odnowić dodając łyżkę świeżej mąki (np. typ 720) i odrobinę wody. Odstawić w ciepłe miejsce. Po upływie kilku godzin wymieszać zakwas, mąkę, sól, wybrane ziarna i wyrabiać ok. 10 minut, przy czym można do tego użyć robota kuchennego.

Do czystego słoika odłożyć ok. 250 ml ciasta na kolejny zakwas. W lodówce poleży nawet do tygodnia. Przed pieczeniem wyjmujemy go z lodówki na min. kilka godzin i podkarmiamy świeżą porcją mąki, podobnie jak  w tym przepisie.

Pozostałą część ciasta chlebowego wyłożyć do wąskiej blaszki (tzw. keksówki) o dł. ok. 35 cm. wysmarowanej olejem i wysypanej płatkami owsianymi. Odstawić chleb do wyrośnięcia na ok. 3-6 godzin. Czas wyrastania zależy głównie od temperatury otoczenia, dlatego należy pilnować stopnia wyrośnięcia chleba, aby nie przerósł zbyt mocno i nie opad. Jeśli jednak tak się zdarzy można chleb jeszcze raz przemieszać i odstawić ponownie do wyrośnięcia.

Piec ok. godziny w temperaturze 200°C z włączoną grzałką góra – dół. Wyjąć chleb z blaszki, owinąć w ściereczkę i studzić wolno owinięty cienkim kocem.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments