Makowiec z jabłkami (tzw. japoński)

makowiec z jabłkamiMakowiec z jabłkami jest pyszny, wilgotny i niezwykle wartościowy. W jednym kawałku jest ok. 150-200 mg wapnia. Mak to niezwykle cenny składnik naszej diety zwłaszcza w przypadku, kiedy z jakichś względów nie możemy spożywać nabiału. Poza tym makowiec to obowiązkowe ciasto na świątecznym bożonarodzeniowym stole.

A Wy lubicie makowce? Na blogu czekają jeszcze inne przepisy na świąteczne wypieki (linki na końcu tekstu).

 

Makowiec z jabłkami (japoński)

 

Składniki na ciasto:

  • 250 g suchego maku, lub ok. 500 g gotowego wymoczonego i zmielonego, lub dobrej jakości masy makowej z dużą zawartością maku, a małą cukru (można wówczas użyć nieco większej ilości, np. całej puszki)
  • 150 g ksylitolu lub ok. 180 g cukru (najlepiej nierafinowanego brązowego)
  • 1 szklanka mąki orkiszowej (można też użyć dowolnej mąki, nawet bezglutenowej: ryżowej lub gryczanej)
  • 5 dużych jaj
  • 150 g masła
  • 3 spore jabłka (ok. 750 g)
  • 50 g rodzynek
  • mały kieliszek likieru amaretto lub rumu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie:

Przygotowanie maku: jeśli używamy suchego, należy go sparzyć i odstawić np. na noc, po czym dokładnie osączyć na gęstym sicie i zemleć dwukrotnie w maszynce z sitkiem o drobnych oczkach. Można także użyć mielonego suchego maku (jest dostępny w sprzedaży w większych marketach- zwracajcie uwagę na termin przydatności, by nie wybrać maku gorzkiego). Wówczas zalewamy go wrzątkiem, pozostawiamy na jakiś czas, po czym bardzo dokładnie osączamy na gęstym sicie. Należy odcisnąć nadmiar płynu. Jeśli zdecydujemy się na wybór masy gotowej sprawdźcie ile jest cukru  w jej składzie i o tą ilość zredukujcie ilość cukru (lub ksylitolu) w przepisie. Na etykiecie wskazane jest najczęściej ile jest cukru w 100 g produktu, pomnóżcie to przez taką wartość, aby sprawdzić ile jest go w całej puszce. Niektóre masy makowe mają w swym składzie nawet 150-180 g cukru w różnych postaciach. W takim przypadku w ogóle zrezygnujcie z dodawania jakiegokolwiek słodzidła podczas przygotowania ciasta.

Jabłka obieramy i ścieramy na tarce do jarzyn. Wybieramy jabłka niezbyt soczyste lub odciskamy nadmiar soku.

Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę i odstawiamy.

Rodzynki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na chwilę.

Rozgrzewamy piekarnik do temp. 180 stopni C. Średniej wielkości blaszkę lub dużą tortownicę smarujemy tłuszczem i wysypujemy bułką tartą, mąką lub wiórkami kokosowymi. Możemy też użyć papieru do pieczenia.

Masło o  temperaturze pokojowej ubijamy z ksylitolem (lub cukrem). Dodajemy po jednym żółtku dalej ubijając. Dodajemy alkohol, mąkę z proszkiem do pieczenia, gotowy mak. Dokładnie mieszamy. Dodajemy jabłka i odsączone rodzynki. Mieszamy na wolnych obrotach mikserem lub łyżką. Na koniec dodajemy porcjami ubite białka i dokładnie, ale delikatnie mieszamy całość dużą łyżką. Kiedy wszystkie składniki się połączą przekładamy masę do blaszki i pieczemy mniej więcej godzinę, kontrolując ten czas w zależności od mocy piekarnika.

Ciasto po ostygnięciu można polać gorzką czekoladą.

 

Sprawdź także przepisy na:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments