Jak wygląda wizyta u dietetyka i jak się do niej przygotować?

jak wygląda wizyta u dietetyka

Zdecydowałaś/zdecydowałeś się na wizytę w gabinecie dietetycznym? Teraz zadajesz sobie pytanie- jak wygląda wizyta u dietetyka? Przede wszystkim gratuluję Ci tej decyzji. To bardzo ważny krok w trosce o Twoje ciało. Dietetyk wesprze Cię w ustaleniu najlepszego dla Ciebie indywidualnego planu żywienia. To pomoże Ci w bezpieczny sposób zadbać o Twoje zdrowie i osiągnąć wymarzone wyniki.

Jak wygląda wizyta u dietetyka, Co przygotować?

Przed wizytą u dietetyka zostanie Ci wysłana do uzupełnienia ankieta (otrzymasz ją na adres e-mail po umówieniu się na wizytę). Należy w niej zawrzeć takie informacje jak: ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki i suplementy diety, opis nawyków żywieniowych i prowadzonego stylu życia, a także doświadczeń związanych ze stosowaniem różnych diet. Znajduje się tam również dzienniczek, w którym należy spisać swoje zwyczajowe posiłki, a także tabela określająca indywidualne preferencje smakowe. Ważne jest wpisanie przykładów produktów ulubionych, tolerowanych i niedopuszczalnych w codziennym jadłospisie. Od tego, w jaki sposób przyłożysz się do wypełnienia tejże ankiety zależy w dużej mierze to, jak zaproponowany przez dietetyka plan żywieniowy będzie tożsamy z Twoimi preferencjami i będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Warto także przez wizytą przygotować aktualne (czyli zrobione nie wcześniej niż 3 miesiące przed spotkaniem) wyniki badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, poziom glukozy na czczo, profil lipidowy, a także w zależności od stanu zdrowia i problemu z jakim do dietetyka przychodzimy, badania specjalistyczne: poziom hormonów (np. insulina, TSH, T3, T4), przeciwciała występujące w jednostkach chorobowych (nietolerancje pokarmowe, alergie, nadwrażliwość pokarmowa), próby wątrobowe, itp.

Przed wizytą w gabinecie nie zaleca się:

  • wykonywania w tym dniu intensywnych treningów,
  • spożywania posiłków do 2 godzin przed.

Analiza składu masy ciała odbywa się za pomocą metody bioimpedancji elektrycznej. Jeśli jesteś w ciąży, lub masz wszczepiony rozrusznik serca koniecznie poinformuj o tym na początku wizyty.

jak wygląda wizyta u dietetyka

Aby pomiar wykonany na analizatorze przebiegł bez skrępowania, ubierz się w taki sposób, aby móc odsłonić bose stopy. Podobnie nie nakładaj zbyt obcisłych ubrań, czy bielizny modelującej. To mogło by fałszować wyniki pomiarów wyjściowych. Oprócz ustalenia masy ciała, zawartości wody, tkanki mięśniowej i tłuszczowej, zostaną zmierzone także Twoje obwody.

Ważna jest także odpowiednie nastawienie psychiczne. Ważne byś pozbył się różnego rodzaju skrępowań i uprzedzeń. Pamiętaj, że dietetyk to Twój „przyjaciel” w trosce o Twoje zdrowie. Jego zadaniem jest pomoc i wsparcie, ale to od Ciebie zależy w jaki sposób z tej pomocy skorzystasz.

A zatem do zobaczenia, czekam na Ciebie z niecierpliwością 🙂

Mam nadzieję, że tym artykułem przybliżyłam Ci to, jak wygląda wizyta u dietetyka. Jeśli jednak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami:  kontakt

Magdalena Mickiewicz- Kulesza

Dietetyk w: Holistic Masaż i Dietetyka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments