Opanuj się! Jaki wpływ na zdrowie ma stres? #3- stres i nasze mięśnie

stres i nasze mięśnieStres i nasze mięśnie są ze sobą w nierozerwalnym połączeniu. To nasze mięśnie najczęściej cierpią kiedy borykamy się z jakimiś napięciami i trudnymi sytuacjami w naszym życiu. Długotrwałe napięcia w mięśniach przy kręgosłupie prowadzą z kolei do jego uszkodzeń, objawiających się dobrze nam znanymi bólami.

Stres i nasze mięśnie okiem masażysty

Układ mięśniowy, z punktu widzenia masażysty, jest najważniejszym elementem utrzymania właściwego stanu całego naszego ciała. W sposób szczególny dotyczy to prawidłowej postawy i stanu naszego kręgosłupa. Oczywiście pamiętajmy o tym, że w wyniku długotrwałego stresu cierpi cały nasz organizm. Jednak ostatecznie to nasze mięśnie (mające w swoim założeniu utrzymywanie kręgosłupa we właściwej postawie) powodują różnego rodzaju stany patologiczne (skoliozy, przepukliny krążków międzykręgowych itd.). To z nich właśnie wynikają bardzo często bóle, drętwienia kończyn, zawroty głowy i wiele innych problemów.

Jak pamiętacie z poprzedniego artykułu o zaburzeniach hormonalnych (TU), wydzielanie nadmiernej ilości kortyzolu przez nadnercza ma katastrofalne skutki dla naszych mięśni. Może to powodować wręcz rozpad włókien mięśniowych. Oczywistym jest, że ma to dla nas negatywne konsekwencje w kontekście utrzymywania prawidłowego stanu  mięśni, w szczególności kręgosłupa.

Czasem ktoś przychodząc na masaż wskazuje jakieś newralgiczne miejsce (np. konkretny mięsień) mówiąc, że w tym miejscu kumuluje mu się stres. Jest to bardzo proste wytłumaczenie, lecz w zasadzie bardzo prawdziwe. Skutki stresu często zaczynamy odczuwać w jakimś konkretny miejscu i bardzo często są to właśnie mięśnie w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kręgosłupa. Mówiąc obrazowo, stres jako nasz wróg (a w zasadzie jego skutki) szukają słabych punktów.

Nie zwlekaj, nie bagatelizuj pierwszych oznak kumulacji stresu!

Mięśnie kręgosłupa, szczególnie w obecnych czasach, są bardzo narażone na różnego rodzaju zmiany patologiczne.  Za ich przyczyną dostajemy sygnał, iż w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego. Są one dla nas wyraźnym znakiem, że musimy zacząć reagować i zrobić coś dla swojego organizmu, zanim będzie zbyt późno.

Pamiętajmy o tym aby słuchać własnego ciała i nie bagatelizować sygnałów, które do nas wysyła. Ból jest zdecydowanie takim znakiem, poprzez który nasz organizm w zasadzie już w rozpaczliwy sposób przywołuje nas do porządku.

Informacje jak dbać o kręgosłup i jego mięśnie możecie znaleźć w tym artykule: Jak dbać o kręgosłup.

A gdy już dopadną nas napięcia związane ze stresem pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą rozluźnienia  jest oczywiście masaż 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *