Skąd biorą się problemy z kręgosłupem?

Zanim postaram się odpowiedzieć na gnębiące nas (szczególnie w dzisiejszych czasach) pytanie: skąd biorą się problemy z kręgosłupem i dlaczego dobrze wykonany masaż ma często zbawienne dla nas skutki, spójrzcie dokładnie na poniższy obrazek.


Peter Abrahams „Atlas anatomii”

Zdjęcie to obrazuje nam najważniejszą część układu kostnego człowieka z kręgosłupem umieszczonym w jego centrum. Jest to podstawowa struktura fizycznej budowy człowieka, na której stworzone są kolejne układy. Chroni on jednocześnie najważniejsze elementy układu nerwowego takie jak mózg czy rdzeń kręgowy. Kręgosłup jest szczególną strukturą w całym układzie kostnym człowieka. Jego budowa jest niezwykle skomplikowana i spełnia szereg ról. Jest on ogromnie ważny dla funkcjonowania nawet najdalej umiejscowionych od kręgosłupa części naszego organizmu. Jak widać na grafice kręgosłup składa się z licznych kręgów, które w większości połączone są ze sobą krążkami międzykręgowymi. Jego rola jest wielopłaszczyznowa. Utrzymuje jednocześnie całe nasze ciało, pozwala w sposób prawidłowy się poruszać i chroni nasz rdzeń kręgowy.

Nasze mięśnie a problemy z kręgosłupem

Abyśmy mogli jednak poruszać się, pracować, prawidłowo funkcjonować, cały nasz układ kostny obudowany jest poprzez mięśnie szkieletowe. One także mają wiele zadań, z których najważniejsze to ochrona naszego układu kostnego oraz oczywiście możliwość poruszania się. Na obrazku poniżej widać jak skomplikowany w budowie jest nasz układ mięśniowy, szczególnie ten w okolicy naszego kręgosłupa. Musicie wiedzieć, że nie tylko mięśnie grzbietu odpowiadają za prawidłową postawę i utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwym stanie. Trzeba tu wspomnieć o niezwykle istotnych mięśniach brzucha.

http://www.homunculus.ug.edu.pl

Mięśnie szkieletowe (głównie mięśnie grzbietowe) w głównej mierze odpowiadają za funkcjonowanie naszego kręgosłupa, lub za wiele problemów z nim związanych. Prawidłowo rozwinięte i funkcjonujące mięśnie (zadbane i właściwie odżywione) to podstawa zdrowia naszego kręgosłupa. Ma to z kolei wpływ na cały nasz organizm. Kręgosłup bowiem (a w zasadzie biegnący w nim rdzeń kręgowy oraz biorące z niego początek nerwy obwodowe) ma ogromny wpływ na działanie praktycznie całego naszego organizmu. Oddziałuje na wszystkie układy oraz organy naszego ciała.

Problemy mięśniowe mają wiele przyczyn. W chwili obecnej wiele się musi o destrukcyjnym wpływie codziennego, przewlekłego stresu. Nie jest to jednak jedyny czynnik niewłaściwego naszego układu mięśniowego. Jak to często bywa problem jest wielowymiarowy i w każdym przypadku inny.

Dlaczego masaż jest tak skuteczny?

Masaż to właśnie praca z naszymi mięśniami. Jest on niezwykłym sposobem stymulowania, pobudzania do regeneracji, oczyszczania i odbudowy naszych struktur mięśniowych. A to wszystko bez wysiłku i naszej własnej pracy w miłej i harmonijnej atmosferze. Pracę wykonuje tu Wasz terapeuta i chociaż jako pacjenci nie musimy się wysilać, to paradoksalnie nasze mięśnie pobudzane są do bardzo intensywnej pracy. To właśnie dlatego na początku terapii możemy mieć zwyczajne, znane wszystkim sportowcom zakwasy. Podczas masażu do naszych mięśni dopływa duża ilość świeżej krwi. Jest ona nasycona w tlen i składniki odżywcze, co jest absolutną podstawą ich regeneracji. Podobne efekty uzyskujemy podczas intensywnych, właściwie dobranych ćwiczeń fizycznych. Jednak w przypadku występujących już problemów mięśniowych, ich eliminacja będzie o wiele trudniejsza. Dlatego pamiętajmy, że ćwiczenia fizyczne powinny stanowić podstawę profilaktyki naszego kręgosłupa. Aczkolwiek w przypadku zaawansowanych problemów, one same mogą być niewystarczające.

Podsumowując, poprzez masaż nasze mięśnie odzyskują swoją formę, oczyszczają się z nagromadzonych toksyn, regenerują się i rozwijają. A to wszystko ma zbawienny wpływ na stan naszego kręgosłupa i oczywiście cały nasz organizm. Dlatego właśnie masaż jest tak szczególną formą dbania o dobrą kondycję naszego ciała.

Zainteresował Cię temat zbawiennej mocy masażu, zajrzyj jeszcze tu:

Opublikowany przez: Karol Kulesza

Masażysta w Holistic Masaż i Dietetyka.

Miłośnik sportu. Propagator świadomego, aktywnego i zdrowego życia. Zwolennik podejścia holistycznego w patrzeniu na człowieka.

W swej praktyce skupia się na pomocy w odzyskaniu równowagi w ciele i umyśle.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments